page-head

Gezen Tavuk Yumurtası Nedir?

Gezen Tavuk Yumurtası Nedir?

Gezen Tavuk Yumurtası Nedir?

Yüzlerce farklı çeşit yemeğin ya da tatlının içinde olan yumurta, bildiğiniz gibi kuşların embriyoyu korumak için bünyelerinde oluşturdukları bir cisimdir aslında. Yumurta denilince akla her zaman tavuk yumurtası gelir. Fakat her tavuk yumurtası birbirinin tıpa tıp aynısı değildir. Peki en iyi yumurtlayan tavuk nasıl olur? Gezen tavuk yumurtası niçin bu kadar leziz ve sıhhatli?
Dünyanın en fazlaca tüketilen gıdalarından önde gelen tavuk yumurtaları, protein ve besin elementleri açısından oldukça fakat oldukça değerli bir gıdadır. Hem ekonomik aynı zamanda bir o kadar sıhhatli olan yumurta, muhteşem mutfaklardan ev mutfağına kadar en oldukça tüketilen ortak bir besindir.
Yumurta, anne sütünden sonrasında en kaliteli protein içeriğine sahiptir. Bu sebeple insan sağlığına oldukça fazla yararı bulunmaktadır. Kek, çorba, tatlı ve pek çok yemeğe katılan yumurtanın en iyisini asla merak ettiniz mi? Yumurta bu, bildiğimiz yumurta, iyisi kötüsü mü olur demeyin, şundan dolayı nitekim var. Gezen tavuk yumurtası, köy yumurtası ya da doğal yumurta adıyla bildiğimiz bu yumurtalar, dünyanın en iyi yumurtaları olarak tanınmaktadır.


En İyi Yumurtlayan Tavuk

 


Gezen tavuk yumurtasının mimarı olan en iyi yumurtlama yapan tavuklar, tamamen serbest bir biçimde organik ortamında gezinerek büyümektedir. Tarım Bakanlığı'nın belirlediği kurallara uygun olarak yetişen bu tavuklara bu yüzden gezen tavuk adı verilir. Arazinin genişliğinden, toprağın verimine hatta yedikleri yeme kadar en ince detayına kadar dikkat edilir. Bu nedenden dolayı da aslında düzgüsel yumurtalara göre fiyatı biraz daha yüksek olmaktadır.
Gezen tavuk yumurtası yetiştiriciliği için en önce aleni bir arazi gerekmektedir. Genelde 4 metrekare bir alana 1 tavuk sığacak halde ayarlanır. Bununla beraber tavukların tutuldukları kümeslerde ise 1 metrekare alana 6 tavuk sığabilecek şekilde ayarlanmaktadır. Böylesine dikkat edilen bir ortamda ise en iyi yumurtlayan tavuklar yetişir.
Kapalı kümesler, tamamen hijyenik olan malzemelerden yapılmakta her 6-7 adet tavuğa 1 adet folluk gelecek şekilde tasarlanır. 20 tavuk için suluk, yemlik ve kümesin güneş gelmeyen kısımlarına ise pencere ve havalandırma sistemi kurulur. Yemlerin hepsinin genetiği korunmuş olmakla birlikte organik olması zorunludur.
Gezen tavuklar böylelikle dirençli ve sağlıklı olur. En iyi yumurtlayan tavuk gezen sevinçli tavuklardır. Hijyenik yumurta kaynağı olan bu tavuklar, tamamen naturel sertifikalı yemlerle beslenir ve gün boyu açık arazide serbest dolaşır. Yetiştiriciliği daha zor olan gezen tavuk yumurtası fiyatı ise bu nedenden dolayı düzgüsel yumurtalara göre birazcık daha fazla olur.