page-head

Kafes Tavuğu Yumurtası Sağlıklı Mı?

Kafes Tavuğu Yumurtası Sağlıklı Mı?

Kafes Tavuğu Yumurtası Sağlıklı Mı?

Son yıllarda kafes tavuğu yumurtasının doğal olmadığı yönünde yapılan fikirler var. Bu fikir nedeniyle organik ve serbest gezen tavuk yumurtalarına istek artıyor. İstekle birlikte fiyatlar da artmakta… Peki bu fikir ne kadar doğru veya kafes tavuğu yumurtasında nelere dikkat edilmeli? Yumurta, anne sütünden sonra insanların ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içeren tek besin. En yüksek kaliteli protein içeren besin olarak kabul edilen ve yumurtanın proteini 100 alınarak diğer hayvansal besinlerin proteinleri belirleniyor.

Yumurta, C vitamini hariç 13 temel vitamin ve mineral kaynağı. Yumurta bütün bu besleyici değerlerin yanında son derece ucuz bir protein kaynağı olması ve çok kolay hazırlanabilmesiyle de aslında en fazla değeri hak etmektedir. Son zamanlarda sağlıklı beslenmenin, katkı maddeleri içeren tüm besinlerden uzak durmaya çalışmak ve bu sayede doğal gıdalar tüketmenin önemi giderek artmaktadır. Ama çoğu zaman bu konu doğru yorumlanmadığı gibi ve aynı zamanda yumurta konusunda da olduğu gibi. Yumurta dış taraflardan müdahale edemeyeceğiniz, ambalajı kendinden olan hayvansal gıdadan olan. Tavuğun ne yediğinin yumurtanın kendisine yani besleyici değerine etkisi hiç katkısı yokken, tavuk kuru ekmek bile yese, en kaliteli ve sertifikalı organik yemi de yese, ot da yese aynı protein değerinde, aynı mineralleri içeren bir yumurta temin edersiniz.

Tavuğun ne yediği sadece lezzetini etkiler; fakat lezzetin de asıl nedeni tazeliğidir. Kafes tavuğu yumurtasının doğal olmadığı yönündeki düşünceler son derece çoğu kısmın yanlış düşünmesine neden oluyor. Ve ne yazık ki bu fikir ayrılıkları nedeniyle organik ve serbest gezen tavuk yumurtası 4-5 katı daha fazla fiyata satılarak tüketicinin maddi ve manevi inançlarının suiistimal edilmesine neden oluyor. Dikkat edilecek tek önemli nokta; yumurtaların hepsinin Bakanlığa kayıtlı olması, denetim yapılan işletmelerde üretildiğinin bir göstergesi olan işletme numarasını ve yetiştirme kodunun yumurtanın üzerine basılmış olduğunu görmek ve taze yumurtayı temin etmek gerekir.

Bir diğer düşünce ise kahverengi kabuklu yumurtaların daha doğal olduğu söylenmekteyken hazır bu konuya da açıklık getirmek gerekirse bu da tam anlamıyla yanlış bir bilgi. Yumurta kabuğunun rengi sadece tavuğun cinsine ve tüylerinin rengiyle alakalıdır. Kahverengi tüylü tavuklar kahverengi, beyaz tavuklar beyaz,  siyah tavuklarsa krem rengi yumurta yapar. Yani bu demek oluyor ki, yumurtanın renkleriyle doğal ve kafes tavuğu ya da organik olmasıyla bir alakası yoktur..