page-head

Yumurta Nasıl Korunmalı?

Yumurta Nasıl Korunmalı?

Yumurta Nasıl Korunmalı?

Pek çok kişi yumurta aldığında eve gider gitmez yumurtanın kartonunu atar ve buzdolabındaki yumurta raflarına yerleştirir. Peki, bu yöntem doğru mu? Fakat doğru olanı yumurtayı her zaman buzdolabında kendi kartonunun içinde korunmasıdır. Çünkü ilk önce, yumurta kartonu yumurtaları korur ve yumurta kabuğunda bulunan gözenekler vasıtasıyla buzdolabındaki farklı ve güçlü kokulu gıdalardan yumurtaya koku geçişinin önüne geçer. Çiğ yumurta tam anlamıyla kendisi ve kabuğu çok fazla ve zararlı bakteriler taşır. Fakat yumurtayı pişirdikten sonra kabuğundaki ve kendisindeki zararlı bakteri riski ortadan kalkmış olur. Buzdolabı rafına koyulmuş yumurtanın yanında duran bir gıda, örneğin yarım limon varsa çapraz geçişle bakteriler ona da bulaşır. Kutunun içine sivri tarafları aşağı gelecek biçimde yerleştirilmiş olan yumurtaların sarısı pişirildiği zaman tam ortada olur. Bu şekilde kutunun üzerindeki son kullanma tarihi göz önünde olacağı için bayat yumurta yeme riski ortadan kalkar. Peki, yumurtanın taze veya bayat olduğunu anlamanın yollarına bakacak olursak; Büyük ve su dolu bir bardağa konulan yumurta suya batık bir şekilde yatay duruyorsa taze, yarı yatay durursa 8-10 günlük, suyun üstüne çıkıyorsa bayat demektir. Başka bir örnek verecek olursak yumurtayı kırınca da taze olup olmadığı anlaşılabilir. Taze yumurta kırıldığında sarısı dağılmaz, yuvarlak ve bombeli bir şekilde kalır, rengi parlak sarıdır ve yumurtanın akı sarısından kolay bir şekilde ayrılmaz. Bayat yumurta kırıldığında ise sarısı yassılaşır veya dağılır, akının akışkanlığı çok azdır, su gibidir. Yumurtanın korunma yolları sıralayacak olursak eğer;
Yumurta, oda sıcaklığında 2-3 haftaya kadar bozulmadan saklanabilir. 
Yumurtaların raf ömrünün uzun olması ve tazeliğinin korunması için buzdolabında korunması gerekir.
Fakat buzdolabının kapağına koymaktansa karton kutusuyla birlikte alttaki raflara koymanız daha doğru bir koruma yöntemi olacaktır.
Buzdolabı kapağı sürekli açılıp kapandığından dolayı ortamda sık sık ısı değişimleri olur. Yumurtaların ısı değişiminden etkilenmemesi için kapak yerine orta raflara koymak yumurtaları daha uzun süre kullanabilmemizi sağlar.
Yumurtayı buzdolabına koymadan önce yıkamamanız gerekir. Bunun yerine kullanmadan hemen önce yıkamayı tercih edebilirsiniz.
Taze yumurta buzdolabında 6 haftaya kadar muhafaza edilebilir.